Aşuroğulları’ndan 3.5 milyon TL’lik ikinci tesis yatırımı

Aşuroğulları, Manisa’da yaptığı ara depolama tesisinin ardından Bolu’nun Gerede ilçesinde de yaklaşık 3.5 milyon TL’lik tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım tesis yatırımı için hazırlıklarına başladı.

KOCAELİ - Bakanlığın uygun gördüğü katı ve sıvı atıkları toplayıp ara depolamasını yapan Aşuroğulları, Manisa’da yaptığı ara depolama tesisinin ardından Bolu’nun Gerede ilçesinde de yaklaşık 3.5 milyon TL’lik tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım tesis yatırımı için hazırlıklarına başladı. 2007 yılından bu yana yağ ve mazot filtrelerinin geri dönüşümünü yapan BAT Bertaraf adlı şirketinin yanı sıra katı ve sıvı atıklar ara depolaması da yapan Aşuroğulları, yatırımlarına devam ederek sektöründe emin adımlarla ilerliyor. Geçtiğimiz yılın kendileri için yatırım yılı olduğunu ve bu yıl da yatırımlarına devam edeceklerini söyleyen Aşuroğulları Tehlikeli Atık sahiplerinden Fatih Kaba, “Geçtiğimiz yıl Manisa’da yaklaşık 3 milyon TL tehlikeli atık depolama tesis yatırımı yaptık. Bu yıl da Gerede’de entegre tesisi kurmak için çalışmalara başladık” dedi.

Bolu’nun Gerede ilçesinde 10 bin metrekare alan üzerine yapacakları entegre tesisinde tehlikeli ve tehlikesiz atıkların geri kazanımını yapacaklarını söyleyen Kaba, “Şu anda zemin etütleri yapılıyor, proje aşamasında. Nisan ayında proje ve zemin etüt çalışmaları bitmiş olur. Biz de hemen inşaata başlayıp ekim ayında da faaliyete geçirmiş oluruz. Bu tesiste her türlü atık ekonomiye geri kazandırılacak. Yani tam teşekküllü atık hastanesi olacak. Tehlikeli ve tehlikesiz atık malzemeleri işlemden geçirdikten sonra bir kısmını ekonomik yakıt olarak fabrikalara veriyoruz. Bir kısmını da ham madde imalatında kullanabilecek hale getiriyoruz. Araç filomuza üç araç daha ekledik. 500 bin TL’lik bir yatırım oldu. Araç sayımız böylelikle 20’ye çıktı. 2013 yılı bizim için yatırım yılı olacak” diye sözlerine devam etti.

Birçok tehlikeli atık ya da tehlikeli kimyasal, risklerini azaltacak bazı önlemler alınarak kullanılabileceğini söyleyen Fatih Kaba, “Atıklarla direk ya da dolaylı olarak temasta bulunan canlılar zarar görebilir. Bu nedenle, risklerinden dolayı, tehlikeli atıklar diğer atıklardan ayrı olarak uygun şekilde toplanıp işlem görmelidir” şeklinde konuştu.

Atık Danışmanlık Talebi

Atık Danışmanlığı Almak İçin Formu Doldurun, Sizi Arayalım